182017Lie

UAB,,Medicum centrum“ – vienintelė gydymo įstaiga apskrityje, kuri atlieka kaulo mineralinio tankio tyrimą

Kuo svarbus kaulų mineralų tankio tyrimas?

Kaulų mineralų tankis (KMT) – tai vienintelis kiekybinis žymuo, objektyviai ir tiksliai nusakantis kaulų masę. Tai kliniškai labai svarbus tyrimas, nes leidžia įvertinti kaulų lūžių rizikos padidėjimą. Šio tyrimo pagalba yra diagnozuojama osteoporozė – liga, kuri pakeičia kaulų struktūrą ir kokybę, dėl ko sumažėja kaulų stiprumas, įvyksta neretai gyvybei grėsmingi kaulų lūžiai. Negydoma osteoporozė sukelia savaiminius slankstelių, šlaunikaulio, blauzdos ar dilbio kaulų lūžius. Mažėjantį kaulų tankį būtina nustatyti kuo anksčiau, kad laiku būtų rekomenduojamos profilaktikos priemonės, skiriamas kaulinio audinio kokybę atkuriantis gydymas, o svarbiausia – išvengiama osteoporozės komplikacijų – kaulų lūžių.

 

Kaip atliekamas kaulų mineralų tankio tyrimas?

Kaulų mineralų tankio tyrimas – rentgeninis tyrimas, skirtas kaulinio audinio mineralų tankiui nustatyti. Jis atliekamas specialiu aparatu, kuriame naudojami kompiuterio valdomi rentgeno spindulių pluošteliai.
Tyrimo trukmė – 2–4 min. Tyrimas nesukelia jokių nemalonių pojūčių, nekenkia sveikatai. Taip galima tirti stuburą, šlaunikaulį, periferinius kaulus (dilbį, kulnikaulį) ar visus griaučius. Specialistas, atlikęs tyrimą, nustato, ar kaulų mineralų tankis atitinka jūsų amžiaus sveikų moterų ar vyrų būdingą kaulų mineralų tankį.
Primintina, jog kelias dienas prieš tyrimą pacientas turi nevartoti kalcio preparatų, kadangi tai gali iškreipti tyrimo rezultatus.

 

 Kada ir kam reiktų susirūpinti, ar neserga osteoporoze, ir atlikti KMT tyrimą?

Sparčiausiai kaulinio audinio netenka moterys po menopauzės (dėl hormonų pokyčių). Todėl visos be išimties 65 metų amžiaus sulaukusios moterys ir vyresni negu 70 metų vyrai turėtų išsitirti arba pakartotinai pasitikrinti kas 1,5 metų, ar neišsivystė osteoporozė.
Anksčiau išsitirti rekomenduojama asmenims, kai yra osteoporozės ar kaulų lūžių rizikos veiksnių:
•iki 45 metų amžiaus įvykęs netrauminis kaulo lūžis;
•lytinių hormonų (estrogenų) stoka organizme;
•ankstyva menopauzė (iki 45 metų amžiaus);
•pašalintos abi kiaušidės;
•ilgą laiką nebuvo mėnesinių (daugiau nei 6 mėn.) iki menopauzės, ir tai nesusiję su nėštumu;
• sumažėjęs vyrų lytinis potraukis;
•osteoporozės nulemti kaulų lūžiai artimiems giminaičiams (tėvams, broliams, seserims, seneliams);
•ilgalaikis gliukokortikoidų vartojimas;
•rūkymas (kuo anksčiau žmogus pradėjo rūkyti, tuo didesnė rizika);
•menkas kalcio turinčių produktų vartojimas (per parą žmogus turėtų gauti apie 1000 mg kalcio);
•nepakankamas fizinis aktyvumas.
Taip pat atlikti kaulų mineralų tankio tyrimą turėtų žmonės, laukiantis sąnario endoprotezavimo operacijos, kadangi į blogos kokybės kaulą įstatytas sąnarys negalės atlikti savo funkcijos. Tuo atveju, jei tyrimo duomenys patvirtins, kad kaulas yra pažeistas osteoporozės, gydytojas paskirs tinkamą gydymą, kuris pagerins kaulo kokybę ir operacija bus sėkminga.

 

Kaip dažnai kartoti kaulų mineralų tankio tyrimą?

Pacientus nuolat stebintis gydytojas turi vadovautis šiais pagrindiniais principais:
-pradėjus gydymą – pakartotinis tyrimas po 12-18 mėnesių;
-pasiekus teigiamą gydymo poveikį – kontrolė po dvejų metų;
-esant greitai kaulų apykaitai (ligos ir vaistai, galintys pabloginti kalcio, vitamino D metabolizmą arba kaulinio audinio apykaitą), tyrimą atlikti kas pusę metų.

Ar galima pagerinti kaulo kokybę ir jo stiprumą?

Sergantieji osteoporoze dar neseniai buvo identifikuojami pagal kaulų lūžius ir tik tada pradedama gydyti. Tačiau per pastaruosius dešimtmečius požiūris į sergančiųjų osteoporoze gydymą pasikeitė iš esmės. Šiuolaikiniai kaulinio audinio tyrimo metodai leidžia tiksliai įvertinti kaulų mineralų tankį ir, jei reikia, nedelsiant skirti osteoporozės gydymą, kurio rezultatai labai priklauso nuo ankstyvos diagnostikos. Šiuolaikinis osteoporozės gydymas remiasi preparatais, kurie ne tik palaiko esamą kaulo kokybę, neleisdami jai toliau blogėti, bet ir pasižymi kaulinio audinio atsinaujinimo ir struktūros atkūrimo procesu. Vartojant šiuos preparatus, kaulas atsinaujina, tampa tvirtesnis, gerinama kaulo kokybė, smarkiai sumažinama kaulų lūžių rizika. Gydant ir apsisaugant nuo osteoporozės vartojami ne tik vaistai, bet ir įvairios nefarmakologinės gydymo priemonės. Patariama nerūkyti, nepiktnaudžiauti alkoholiniais gėrimais, subalansuoti mitybą. Kartu taikomos kaulų lūžių riziką mažinančios priemonės – griuvimų profilaktika (tinkama avalynė, netiesti kilimėlių ant grindų ir pan.), klubų apsauga, organizmo funkcinę būklę gerinančios priemonės.



Palikti komentarą

Your email address will not be published. Required fields are marked *